Zamenhof doceniony?
Są plany, aby w Białymstoku powstało muzeum poświęcone osobie Ludwika Zamenhofa. Właśnie obchodziliśmy 99. rocznicę jego śmierci.
Prezydent Białegostoku, zaproponował Fundacji im. Zamenhofa zaadaptowanie budynku przy ul. Chopina 6 na Muzeum Zamenhofa. Drewniany budynek stojący na osiedlu Bojary, miałby zostać zrekonstruowany na koszt miasta do 2008 roku. Jarosław Parzyszko z Fundacji im. Zamenhofa wyjaśnia, że nie ma jednak jeszcze całkowitej pewności, czy w tym miejscu powstanie muzeum, ponieważ nie wiadomo czy obietnice Ryszarda Tura spełni nowy prezydent, a poza tym budynek, w którym miałoby powstać muzeum spłoną i czeka go całkowita odbudowa.
Białostoccy esperantyści nie są w stanie odbudować domu, w którym 146 lat temu urodził się twórca ponadnarodowego języka, ponieważ nie dysponują kwotami wystarczającymi do wykupu działki w centrum Białegostoku, na której kiedyś stał. Mniej więcej w tym miejscu przy ulicy noszącej dziś imię Zamenhofa (dawniej ul. Zielonej), stoją obecnie bloki mieszkalne. Istnieją jednak plany przypomnienia historii tego terenu – być może powstanie tam płaskorzeźba przedstawiająca bawiące się dzieci różnych narodowości, albo utworzony z płyt zarys domu twórcy.
Istnieją również plany przeprowadzenia w Białymstoku 94. Światowego Kongresu Esperanto, który ma się odbyć w 2009 roku – w 150. rocznicę urodzin Zamenhofa. Władze fundacji zaprosiły już esperantystów z całego świata. Ostateczną decyzję podejmie jednak Światowy Związek Esperantystów, który przeprowadzi wizytację miasta.
Gazeta Współczesna